top of page

CryptoMath Yarısma Kuralları

Güncelleme tarihi: 11 Kas 2019


1. Yarışmaya katılım Türkiye’nin her ilinden olabilir.

2. Katılımcılar takım olarak kayıt yapabilir. Takım içi yarışmacı sayısı en az 2, en fazla 4 olarak sınırlıdır.

Yarışmaya katılım ücretlidir;

2 kişilik takım için ücret: 30 TL, 3 kişilik takım için 40 TL, 4 kişilik takım için 50 TL katılım ücreti vardır. Ücretler www.cryptomath-tr.com adresinde belirti- len IBAN numarasına açıklamaya takım ismi yazılarak yatırılmalıdır.

3. Takım olarak şifreleri çözmek esastır. Her takım kodları kendisi çözmek zorunda ve en kısa sürede çözmek için diğer katılımcılarla rekabet etmek durumundadır. Bu anlamda çözümleme süresi derecesine etki edeceği için çözümlerini diğer katılımcılarla sonuçlar yayınlanmadan paylaş- mamalıdır.

4. Yarışma organizatörlerinin ailelerinin üyeleri yarışmaya katıla- mazlar.

5. Her takım ‘www.crytomath-tr.com’ web sitesine kaydolmalıdır. Katılımcılar gerçek isimlerini de yarışma platformuna göndermeli- dirler. Takma isim kabul edilmeyecektir. Yanlış isim vermek, yanlış telefon/okul ismi bilgisi vermek yarışma kurallarına aykırı olup, diskalifiyeye kadar uzanabilen cezalardan birini almaya sebebiyet verebilir.

6. Katılımcılar kişisel bilgileri yanında formda belirtilen okul bilgileri kısmını da doldurmalıdır. Okul öğretmenine bu yarışmaya katıldığına dair bilgi vermelidir. Eğer yarış- ma sonunda ödül kazanırsa, plaketi hem kendi ismini hem de okulun ismini barındıracak, okulunun ismi plakette yer alacaktır. Katılımcı okulların listesi site üzerinden de yayınlanacaktır. Evde eğitim

gören katılımcıların bir ebeveynin veya bakıcının adını ve iletişim bilgilerini sağlamaları gerekir.

7. Her katılımcı takımın (isimlerini kendileri belirleyecekler) web sitesinde yayınlanacaktır. Kendi kişisel bilgilerini içeren panelleri olacaktır.

8. E-posta ile katılımcılar ve öğretmenleri (veya ebeveynler / bakıcılar) ile iletişim kurabiliriz. Her katılımcıdan kayıt sırasında geçerli bir e-posta adresi ve öğretmen iletişim bilgisi sağlaması istene- cektir.Rekabet

9. Yarışma, her biri birer kod içeren yedi hikayeden oluşur. Bu hikayeler bütün bir hikayenin de parça- larıdır. Olay bütününün ilk hikayesi Cryptomath sayfasında belirtilecek tarihte yayınlanacak takvi- me göre 1 haftada bir online olarak yayına devam edilecek ve katılımcıların her bir kodu çözmek için 1 haftası olacaktır.

Bölümlerin yayınlanacağı tarihler ve takvim Aralık ayının başında yayınlanacak olup, kayıt işlemleri 15 Kasım’dan itibaren site üzerinden başlayacak, 15 Şubat’ta sonlanacaktır.

10. Her bölüm normalde, saat 11:00'da yayınlanır. Bu, sitenin bulunduğu sunucunun saati kullanıla- rak yapılır, bu nedenle saatinizde küçük bir fark olabilir. Öngörülemeyen bir olay veya teknik sorun- lar durumunda, bölümü daha sonra ve / veya günde yayınlama hakkımız saklıdır. 11. Yarışmanın her bölümünde deşifre edilecek bir kod vardır. Şifresi çözülen koda ‘kripto’ denir.

Takımlardan, sadece ‘kripto panelleri de


kısmını’ web sitesine göndermeleri istenecektir. (kendi olabilir, açıklanacak.)

12. Bir katılımcının cevabını yazdığı her bölüm kriptosu için, çözümümüze (çözüm doğru ise) uygunsa (büyük harfleri göz ardı ederek), girişin doğru olduğu kabul

edilir.

13. Cevap yalnızca web sitesi aracılığıyla gönderilmesi (katılımcının kendi paneline eklemesi yahut sonucu ilgili adrese göndermesi) ve sunucumuz tarafından kaydedildiği takdirde(cevabı gönder butonuna tıklan-

malı ve hata alınmamalı) geçerli sayılacaktır.

14. Bir ekibin, bir bölüm için doğru çözümü gönder- mek adına tek bir cevap hakkı vardır. Cevabı değiştiremeyeceğinizi göz önünde bulundurarak, siteye kaydedilecek ya da gönderilecek cevap iyice düşünülerek ilgili

adrese gönderilmelidir.

15. Katılımcılar arasında yapılacak herhangi bir iş birliği kurallara aykırı sayılır ve cezalandırılır, kural 22'ye bakınız.

Puanlar ve Liderler

16. Bölümler için puanlar belirlenmiştir. Takımlara doğru çözdükleri her bölüm için birtakım puanlar verilecektir. Her kodu çözen ilk takıma yirmi puan verilecek. Diğer takımlara, kodları çözmeleri, ilk takıma kıyasla daha uzun sürdüğü için, bu gecikme esas alınarak dağıtılacak puanlar aşağıdaki tabloya göredir.Alınacak puanlar:

Sunucumuzdan doğru çözümü ilk gönderen katılımcı; 20p Doğru çözüme ulaşan ilk katılımcı dışında, diğer katılımcılar bir saat içinde; 15 Doğru çözüme ulaşan katılımcının iki saati içerisinde; 14 Doğru çözüme ulaşan katılımcının dört saat içinde; 12 İlk katılımcının bir günü içinde; 11 Doğru çözüme ulaşan katılımcının iki günü içinde; 10 Doğru çözüme ulaşan katılımcının üç günü içerisinde; 9 Doğru çözüme ulaşan katılımcının dört günü içinde; 8 Doğru çözüme ulaşan katılımcıların beş günü içinde; 7 Doğru çözüme katılımcıların altı gün içinde; 6 Doğru çözüme katılımcıların son gün doğru çözümü sunmak; 5 Son 4 saat içerinde : 4 Son 3 saat içerisinde: 3 Son 2 saat içerisinde: 2 Son saat içerisinde: 1

17. Liderlik Tablosu, katılımcı takımın adını, gerek görülürse diğer bilgilerini ve çözülen bölüme dair puanını içerecek şekilde yayınlanacak.

18. En fazla sayıda bölümü çözen takımlar liderlik tablosunun en üstünde yer alacaktır. Aynı puan alınan ekip sıralamasında, gönderim dakikaları hesaba katıla- caktır.
Ödüller

19. Ödüller, yarışma kapandığında liderlik tablosunda ilk on sıralamayı alan takımlara verilecektir. Kazananlar ve onların okulları ile e-posta ile irtibata geçilecektir.

- Birincilik:

*Cryptomath Türkiye 1.liği Plaketi ve Madalyası (Öğrenci isimleri ve okulunun ismi yazılı olarak) *İstanbul İlizyon ve Zeka Oyunları Müzesi Bileti *Akıl ve Zeka Oyunları Seti *Kanguru Matematik Türkiye Kampına ücretsiz katılım hakkı (6-7 gün süren yatılı uluslararası matema- tik ve zeka oyunları kampı)

*Kanguru Matematik 2021 Uluslararası yarışmasına ücretsiz katılım hakkı *1 yıllık ‘Griceviz’ üyeliği * Cryptomath 2021 yarışması için ücretsiz takım katılım kuponu

- İkincilik:

*Cryptomath Türkiye 2.liği Plaketi ve Madalyası (Öğrenci ismi ve okulunun ismi yazılı olarak) *İstanbul İlizyon ve Zeka Oyunları Müzesi Bileti *Akıl ve Zeka Oyunları Seti

* Kanguru Matematik 2021 Uluslararası yarışmasına ücretsiz katılım hakkı *Cryptomath 2021 yarışması için ücretsiz takım katılım kuponu

- Üçüncülük:

*Cryptomath Türkiye 3.lüğü Plaketi ve Madalyası (Öğrenci ismi ve oku- lunun ismi yazılı olarak) *Akıl ve Zeka Oyunları Seti * Kanguru Matematik 2021 Uluslararası yarışmasına ücretsiz katılım hakkı

*Cryptomath 2021 yarışması için ücretsiz takım katılım kuponu

- 4.lük, 5.lik, 6.lık dereceleri için:

*Sertifikaları üzerinde derece ve okul yazan şekilde sitede yayınlanacak, sosyal medya hesaplarında paylaşılacaktır. *Cryptomath 2021 yarışması için ücretsiz takım katılım kuponu

- 7.lik, 8.lik, 9.luk ve 10.luk dereceleri için; *Sertifikaları üzerinde derece ve okul yazan şekilde sitede yayınlanacak, sosyal medya hesaplarında paylaşılacaktır.

Yarışmaya katılan her katılımcıya ücretsiz katılım sertifikası online çıktı alınacak şekilde düzenlene- cektir.

İlk üç dereceye giren takımların ödülleri, sonuçlar www.cryptomath-tr.com’dan yayınlandıktan sonra 2 hafta içerisinde sahiplerine kargolanacaktır. 1.lik ödülünü kazanan takıma ödülleri, Kanguru Uluslararası Yaz Kampında Töreni sırasında takdim edilecektir.

20. Yarışma organizatörleri, yarışmanın herhangi bir yönünü kısa sürede değiştirme hakkını saklı tutar. Bu tür değişiklikler, en kısa sürede cryptomath web sitesinde ilan edilecektir.

21. Ödüllerin verilmesi sadece yarışma organizatörlerinin takdirindedir ve hiçbir yazışma yapılmaya- caktır.

22. Yarışma kurallarına uymayan takımlar yarışma organizatörleri tarafından karar verildiği gibi bir ceza alacaktır.

Cezalar resmi bir uyarı ya da puanlarından bir kesinti olabilir, geçici veya kalıcı bir diskalifiye de uygulanabilir. Verilen ceza seviyesine yalnızca rekabet organizatörleri tarafından karar verilecek. Ceza seviyesine karar verirken, organizatörler, o takıma verilen cezaların sayısı da dahil olmak üzere, ilgili gördükleri gerekçeleri göz önünde bulundurabilirler. Ekip üyeleri veya temsilcileri ile yarışma organizatörleri arasında cezaların uygulanmasına veya seviyelerine ilişkin yazışmalar yapılmayacaktır.
710 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page